به بلاگرهای نسخه‌پیچ اعتماد نکنید/ وجود مواد مخدر در فرآورده‌های پزشکی و بهداشتی

alodoctoradmin2
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: مردم به هیچ عنوان برای تهیه دارو، مکمل، داروهای گیاهی و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی اعتماد نکنند. دکتر سجاد اسماعیل سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد بلاگرهای نسخه‌پیچ اظهار کرد: در قانون به صراحت بیان شده است تبلیغاتی که ترغیب‌کننده برای خرید کالای […]

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: مردم به هیچ عنوان برای تهیه دارو، مکمل، داروهای گیاهی و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی اعتماد نکنند. دکتر سجاد اسماعیل سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد بلاگرهای نسخه‌پیچ اظهار کرد: در قانون به صراحت بیان شده است تبلیغاتی که ترغیب‌کننده برای خرید کالای سلامت‌محور اعم از داروهای شیمیایی، گیاهی، مکمل و آرایشی و بهداشتی باشد، ممنوع است چراکه در حوزه فرآورده‌های سلامت‌محور عدم تقارن اطلاعاتی بین گیرنده خدمات و ارائه‌کننده خدمات وجود داشته و نقش دولت این است که بازار را کنترل و از حق مصرف‌کننده دفاع کند.

وی افزود: هیچ‌یک از افراد کادر درمان و غیرکادر درمان، به استناد قانون، مجاز به تبلیغ دارو و مکمل در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیستند و تنها می‌توانند در جنبه آموزش‌های عمومی مربوط به این کالاها همچون عوارض مصرف داروها، تداخلات دارویی و… اطلاع‌رسانی کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: از سال ۹۷ دستورالعملی از سوی سازمان ابلاغ شد که براساس آن مکمل‌ها، فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و داروهای گیاهی از طریق داروخانه به صورت غیرحضوری که سایت مستقل و درگاه اختصاصی دارند، قابل عرضه است.

وی با اشاره به اینکه هرگونه ترغیب و تشویق برای مصرف دارو غیرقانونی است، گفت: کارشناسان سازمان غذا و دارو و معاونت های غذا و داروی سراسر کشور گزارش تخلفات نهادهای مختلف را بررسی و ارزیابی کرده و موارد تخلف را به مراجع انتظامی و قضایی معرفی می‌کنند.

اسماعیلی تصریح کرد: مردم به هیچ عنوان برای تهیه دارو، مکمل، داروهای گیاهی و آرایشی و بهداشتی به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی اعتماد نکنند چراکه توسط عده‌ای غیرمتخصص و سودجو با منافع شخصی صورت می‌گیرد که بعضا بر اساس گزارش‌های دریافتی فرآورده‌ها در این بستر با ۱۰ برابر قیمت واقعی به فروش می‌رسند. همچنین، در مواردی مکمل‌های عرضه شده فاقد اصالت بوده یا مواد مخدر در ترکیبات آن دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: آیین‌نامه عرضه غیرحضوری دارو به زودی توسط وزارت بهداشت ابلاغ و با سامانه ملی که توسط سازمان غذا و دارو طراحی شده است، در بستر نسخه الکترونیک اجرایی خواهد شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ