بهترین زمان برای ختنه کردن پسران چه موقع است؟ - الو دكتر

بهترین زمان برای ختنه کردن پسران چه موقع است؟

ختنه کردن پسران از سنت های مسلمانان است که در کشورماهم انجام می شود. وقتی پسران متولد می شوند دغدغه ی خانواده ها زمان ختنه کردن آن ها است. اما بهترین زمان برای ختنه کردن پسران چه موقع است؟

بهترین زمان برای ختنه کردن پسران چه موقع است؟

فرزند پسر وقتی به دنیا می آید از جمله حساسیت ها و دغدغه هایی که برای خانواده های آن ها پیش می آیدزمان ختنه کردن پسران است و نمی دانند بهترین زمان برای ختنه کردن پسران چه موقع است؟ اگر به تازگی صاحب پسر شده اید و نمی دانید که چه زمانی باید وی را ختنه کنید، این مقاله را بخوانید تا بابهترین زمان برای ختنه کردن پسران آشنا شوید و یکی از دغدغه های زندگیتان حل شود.

بهترین زمان برای ختنه کردن پسران چه موقع است؟

صلاح الدین دلشاد استادیار رشته اطفال دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت: 2 تا 3 ماهگی را بهترین زمان ختنه کردن نوزادان دانست و اظهار داشت: از آنجایی که در این ماه‌ها غلظت و سوزانندگی ادرار بیشتر است توصیه می‌شود، والدین پس از انجام جراحی تا یک ماه حدود 200 سی‌سی آب جوشیده ولرم را به کودک بدهند چرا که این کار موجب رقیق شدن ادرار کودک شده و سوختگی را کمتر می‌کند. 

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بهترین سنی که باید پسربچه‌ها ختنه شوند، اظهار داشت: در این رابطه اختلاف‌نظر زیادی وجود دارد اورولوژیست‌ها، جراحان عمومی و اطفال بر این باورند که جراحی باید پس از 2 سالگی صورت گیرد اما متخصصان اطفال در ماه اول یا حتی در هفته اول پس از تولد ختنه را توصیه می‌کنند البته طبق تحقیقات انجام شده نوزادانی که در این ماه ختنه شده‌اند کمتر دچار عفونت ادراری می‌شوند. 

دلشاد عفونت ادراری را بیماری خاموش دانست و گفت: این مسئله به کلیه آسیب وارد می‌کند به همین خاطر بهتر است ختنه در ماه اول صورت بگیرد اما اگر کودک مشکل خاصی نداشت بین 2 تا 3 ماهگی مناسب‌ترین زمان ختنه است چرا که در این ماه‌ها جراحی با بی‌هوشی موضعی انجام می‌گیرد و در این دوران بهتر می‌توان از تنگی مجرای ادرار در دوران نوزادی پیشگیری کرد؛ ختنه پس از 2 سالگی با بیهوشی کامل انجام می‌شود. 

استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی "هیپوپادیا " را یکی از بیماری‌های رایج در کودکان دانست و گفت: از هر300 تا 400 تولد یک کودک به این بیماری مبتلا می شود؛ در این بیماری دهانه ادرار در محل طبیعی خود قرار ندارد و در بالا و قسمت عقب آلت قرار دارد که نیاز به عمل جراحی است؛ در این کودکان پوست جلوی آلت ناقص و آویزان می‌شود. 

وی تأکید کرد: زمانی که جراح می‌خواهد کودکی که دچار عارضه هیپوپادیا را ختنه کند ابتدا باید پوست را برداشته سپس ختنه را انجام دهد چرا که ابتدا باید ترمیم مجرای ادرار صورت گیرد؛ در غیر این صورت مشکل ترمیمی آلت برای کودک به وجود خواهد آمد و باید به این نکته توجه داشت که پوست ختنه‌گاه نباید برداشته شود. 

وی ادامه داد: با ختنه کردن در دوران نوزادی تا حدود زیادی می‌توان تنگی مجاری ادرار پس از ختنه پیشگیری کرد. 

تمام نکاتی که درباره ختنه باید بدانید!

نکته هایی مهم در مورد ختنه پسران


ساختمان پزشکان