علل دردها لگنی خانم ها چیست؟

دردهای لگنی در خانم ها معمولا شایعتر از آقایان است و این ممکن است به اندام های خاصی باشد که در بدن خانم ها قرار دارد. از آنجایی که این درد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، تشخیص دقیق آن تنها راه برای درمان این مشکل است. در ادامه این مطلب با دلایل عمده و رایج دردهای لگن بیشتر آشنا خواهیم شد.

علل دردها لگنی خانم ها چیست؟

اگر شما در ناحیه ی زیر شکم و بالاتر از پاها احساس درد می کنید، آن را به حساب درد های لگنی بگذارید. این درد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. به طور مثال امکان دارد که نشانه ای از حاملگی شما، اختلالات گوارشی باشد و یا در بعضی از موارد نشانه ی خطرناکی از یک بیماری باشد و لازم باشد که سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

علل رایج دردهای لگنی عبارتند از:

آپاندیس

اگر شما شما در قسمت راست پایین شکم خود احساس درد می کنید و حالت تهوع و تب دارید و استفراغ می کنید، ممکن است که آپاندیس شده باشید. اگر این علائم را دارید سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. آپاندیس عفونی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. اگر آپاندیس شما بترکد باعث پخش شدن عفونت در داخل بدن می شود و این مسئله می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

سندروم روده تحریک پذیر

آیا شما به درد لگن، گرفتگی عضلات شکم، نفخ، اسهال یا یبوست دچار هستید؟ لازم است برای تشخیص مشکل خود به دکتر مراجعه کنید. زیرا این علائم می تواند نشان دهنده ی سندروم روده تحریک پذیر باشد که به آن قولنج روده هم گفته می شود. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی سبب ایجاد این مشکل می شود. تغییر در رژیم غذایی، مدیریت استرس و مصرف دارو می تواند به بهبود آن کمک کند.

تخمک گذاری دردناک

آیا شما همیشه بین دوره های پریودی خود احساس درد می کنید؟ این به این دلیل است که بدن شما درحال تخمک گذاری است. در طول دوره تخمک گذاری، تخمدان شما یک تخمک را همراه با مقداری خون و مایعات تولید می کند که این می تواند باعت تحریک و درد شود. این درد می تواند ماه به ماه تغییر کند و معمولا چند ساعت طول می کشد.

درد شکم در قاعدگی یا سندروم قاعدگی

شما معمولا این گرفتگی عضلات شکم و درد را در قسمت لگن، شکم و پشت خود احساس کنید که درد لگن معمولا از 1 تا 3 روز طول می کشد. هر ماه رحم شما یک پوشش بافتی ایجاد می کند. این جاییی است که جنین تشکیل و می تواند رشد کند که در صورتی که شما باردار نشوید، این پوشش فرو می ریزد و در طول دوره پریودی می افتد. هنگامی که رحم برای خارج کردن آن منقبض می شود، شما احساس درد می کنید. شما می توانید برای کاهش درد های قسمت لگن از یک حوله گرم استفاده کنید. همچنین ورزش و آرامش می تواند موثر باشد.

حاملگی خارج از رحم

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که یک جنین در جایی خارج از رحم تشکیل می شود و شروع به رشد می کند که بیشتر در لوله های فالوپ اتفاق می افتد. درد شدید لگن یا گرفتگی عضلات شکم، خونریزی واژِینال، حالت تهوع و سرگیجه از علائم آن است که  این یک خطر تهدید کننده است وباید سریعا به پزشک مراجعه کنید.