بهترین راهکار برای تسکین استرس کودکان

آیا می دانید عوامل استرس در کودکان و نوجوانان چیست؟آیا می دانید چگونه می توانیم آن را تسکین دهیم؟

بهترین راهکار برای تسکین استرس کودکان

عامل استرس:  فعال نبودن

یک زندگی ناآرام میتواند بر سلامت خانواده شما تاثیر بگذارد. مطالعات نشان میدهد که استرس طولانی مدت می تواند باعث شود کورتیزول بیش از حد، در بدن تولید شود. این هورمون اشتها را زیاد کرده و باعث پرخوری می شود. همچنین استرس می تواند شما را مجبور کند که برای اینکه احساس راحتی کنید، به غذا خوردن روی آورید.

برای تسکین استرس: خانواده خود را تشویق کنید که هر روز ریلکس کنند. حتی 10 دقیقه هم به کار خواهد آمد. نگاه کردن به روزنامه ها، نشستن و حرف زدن یا پیاده روی آرامش بخش، هر چیزی که باعث می شود واحساساتتان متوقف شده و به سرعت تغییر کند را امتحان کنید.

عامل استرس: خواب خیلی کم

خواب کم می تواند هرکسی را خسته و تندخو کند. علاوه بر این متابلیسم بدن را کم کرده و اشتها را زیاد می کند و به این معناست که احتمال پرخوری یا انتخاب غذاهای ناسالم و همچنین فعال نماندن را بالاتر می رود. 

برای تسکین: همه را به رختخواب ببرید. یک برنامه خواب منظم و آرامش بخش مانند کتاب خواندن تنظیم کنید، برنامه خوابی که به هرکسی اجازه میدهد به اندازه نیاز برای سنش بخوابد.

  • کودکان 6 سال به پایین: 11 تا 13 ساعت
  • در مقاطع ابتدایی تحصیلی: 10 تا 11 ساعت
  • نوجوانان: 8 تا 10 ساعت
  • بزرگسالان:حدود 8 ساعت؛ خواب در روز نیاز دارند.

عامل استرس: مشکل مالی

زمانی که برای امور مالی استرس دارید، این استرس میتواند به فرزندتان نیز وارد شود. ممکن است برای این باشد که داشتن چیزهای اضافی مثل سینما یا کفش های جدید را از دست می دهد. اما برای فرزندان کم سن تر تنها علت آن این میتواند باشد که احساس می کند چیزی اشتباه است.

برای تسکین: درمورد نگرانی های روزمره گشوده، اما خوشبین باشید. اگر این امکان برایتان وجود ندارد که یک تعطیلات را خارج از شهر بگذرانید، زمانی سرگرم کننده ای را برنامه ریزی کنید که در اطرافتان بگذرانید.  به فرزندتان اجازه دهید که بداند در بلند مدت همه چیز خوب خواهد شد. 

عامل استرس: دعوا کردن والدین

زمانی که والدین دعوا می کنند، کودکان دچار تنش می شوند. این مورد به خصوص در کودکان 10 سال به پایین که احساس امنیتشان هنوز در اطراف خانه خلاصه میشود، بیشتر است.

برای تسکین: اگر کودک شما برای شنیدن جر و بحث شما با همسرتان، ناراحت شده است، این را تصدیق کنید. به کودکان یاداوری کنید که گاهی اوقات بحث کردن جهت حل مسائل برای هرکسی لازم است.

عامل استرس: استرس در والدین

کودکان شما یاد میگیرند مانند شما در مقابل استرس، واکنش نشان دهند. در این مواقع دیر رفتن به رختخواب، خوردن مداوم یا فقط تندخو شدن را از شما تقلید می کنند.

برای تسکین: به فرزندان خود نشان دهید چگونه با فشارهایی که بر شما وارد می شود در راه سالم، رفتار می کنید. تصدیق کنید وقتی که زندگی پرتنش می شود، زمانی را برای آرامش و مراقبت از خودتان اختصاص می دهید. شما یک مثال خوب برایشان هستید و با این کار احساس خوبی نیز خواهید داشت.

عامل استرس: دوستان

هنگامی که بچه ها در سنین ابتدایی مدرسه قرار می گیرند، بیشتر ارزش های خود را بر مبنای دوستانشان پایه گذاری می کنند. بنابراین آسیب زدن به احساساتشان یا قلدری کردن برایشان میتواند بسیار استرس زا باشد.

برای تسکین استرس: اگر فرزندتان از اینکه دوستانش بدجنس هستند، شکایت می کنند یا شروع به بدخلقی کرده است، به آن توجه کنید. روابطتان را با فرزندتان باز نگه دارید بنابراین خواهید دانست چه اتفاقاتی در زندگیشان می افتد. اگر متوجه شده اید که خیلی غمگین شده یا دیگر اجتماعی نیست، با یک متخصص بهداشت صحبت کنید.

عامل استرس: مدرسه

در جامعه رقابتی ما حتی کودکان درباره خوب بودن در کلاس، ورزش و فعالیت هایشان می توانند نگران باشند.

برای تسکین: کمک کنید که فرزندتان فعالیت هایی که در آن ها خوب است یا از آن لذت می برد را پیدا کند و تشویقش کنید تا سخت تلاش کند، تمریناتش را ادامه دهد و موفقیت های کوچکش را جشن بگیرید. برای کارهای مدرسه، کمکش کنید تا سازماندهی شان کند. سعی کنید فهرست هفتگی آماده کرده و آنها را چک کنید. بنابراین فرزندتان می بیند که چقدر از آن ها را انجام داده است.

عامل استرس: خستگی

بچه ها به ساختار و برانگیخته شدن اشتیاق دارند، بنابراین اینکه کاری برای انجام دادن بعد از مدرسه نداشته باشند، آنها را بی قرار می کند. بنابراین در چنین شرایطی گزینه های ضعیف مثل خوردن غذاهای نامناسب و گذراندن زمان زیاد به بازی های ویدیویی یا کامپیوتر، را انتخاب می کند.

برای تسکین: بعد از مدرسه و فعالیت های بدنی منظم روزانه، به کودکتان این فرصت را بدهید که بعد از ظهرها برای حدود یک ساعت فعالیت های سالم انجام دهند.

عامل استرس: غذا خوردن نامنظم

وعده های غذایی جسته و گریخته یا جایگزین کردن آنها با تنقلات حفظ انرژی را در طول روز برای کودکان دشوار می کند.

برای تسکین: سه وعده غذای اصلی در روز و 2 میان وعده برای بیشتر خانواده ها موثر است. به علاوه، مطالعات نشان داده است زمانی که چندین بار در هفته کودکان به همراه خانواده خود غذا می خورند، تمایل به شادتر  و سالم تر خوردن در آنها وجود دارد.

عامل استرس: تغییر در روال های عادی خانه

کودکان زیر 6 سال حتی نمی توانند راجع به استرس صحبت کنند و تنها زمانی که متوجه شوند چیزی اشتباه است، آن را  در رفتارشان نشان میدهند. هر تغییری در روال عادی (مانند مدرسه جدید،  جابه جایی خانه یا شغل جدید برای پدر یا مادر) می تواند دنیای اطرافشان را غمگین کند.

برای تسکین: تعدادی برنامه روزانه داشته باشید مثل غذا خوردن راس ساعث مشخص، زمان برای داستان یا پیاده روی بعد از ظهر، که همیشه انجامشان دهید. کودکانی که می دانند انتظار چه چیزی را داشته باشند، احساس راحت تری دارند.

عامل استرس: نگاه کردن به صفحه نمایش برای زمان خیلی زیاد

بازی های ویدیویی، تلوزیون یا رسانه های اجتماعی ممکن است مثل بی کاری به نظر بیاید ولی به اندازه کتاب خواندن یا صحبت کردن با کسی، آرامش بخش نیست. به علاوه نگاه کردن به صفحه نمایش معمولا باعث می شود تنقلات بخورید.

برای تسکین: زمان دیدن صفحه نمایش را برای خانواده خود به 2 ساعت در روز محدود کنید. و اجازه ندهید در مقابل تلوزیون چیزی بخورند. وقتی حواستان پرت باشد به اینکه چه اندازه می خورید، چقدر احساس سیری می کنید یا روابط خانوادگیتان توجه ندارید.

عامل استرس: چند وظیفه ای

نوجوانان ممکن است زمانی که در آن واحد به دوستانشان پیام میدهند، موزیک گوش میدهند و تکالیفشان را انجام میدهند، شاد و راحت به نظر بیایند اما چند کار هم زمان بیش از آنچه که فکر کنید خسته کننده و استرس زا است.

برای تسکین: با نوجوان خود در مورد اینکه در یک زمان بر روی یک موضوع تمرکز کنند و اینکه چطور برای انجام دان انتخابشان کنند، صحبت کنید.این کار شانس خوبی برای این نیز هست که زمان استفاده از صفحه نمایش را هم برایشان کم کنید.

 منبع : الودکتر

نشانه‌های استرس کودکان را بشناسید!

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ
نظرات