خشکی پوست را این گونه بر طرف کنید

atoosamirzavandi
خشکی پوست بیشتر در فصول پاییز و زمستان اتفاق می افتد. زیرا در این فصل ها رطوبت هوا نیز کاهش می یابد. در تابستان، رطوبت هوا به بالاترین حد خود می رسد در نتیجه پوست کمتر خشک خواهد شد.

خشکی پوست حالتی ناخوشایند است که با ترک خوردگی و خارش خود را نمودار می کند. خشکی پوست می تواند به دلایل بسیاری اتفاق بیفتد. ممکن است که پوست شما به طور کلی خشک باشد اما حتی اگر پوست چربی داشته باشید باز هم امکان خشک شدن پوست در شما وجود دارد.

خشکی پوست در هر نقطه ای از بدن اتفاق خواهد افتاد. بیشتر خشک شدن دست ها، بازو ها و پاها معمول است. در اکثر موارد با تغییر سبک زندگی و استفاده از مرطوب کننده ها می توانید بهدرمان خشکی پوست بپردازید. اگر این درمان ها موثر واقع نشدند بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

انواع پوست های خشک:

قرار گرفتن در معرض آب و هوای خشک، گرم و مواد شیمیایی می تواند پوست را خشک کند. همچنین از عوارض جانبی برخی از داروها خشک کردن پوست می باشد.

خشکی پوست انواع متفاوتی دارد.

خشک شدن پوست در اثر تماس با مواد حساسیت زا:

این حالت زمانی اتفاق می افتد که پوست شما در اثر برخورد با ماده ای خاص شروع به خارش، سوزش و التهاب کند.

این حالت التهابی زمانی اتفاق می افتد که پوست شما در معرض ماده ای شیمیایی از جمله سفید کننده قرار بگیرد.

خشکی هایی که بر اثر آلرژی و حساسیت ایجاد می شوند، در اثر تماس داشتن با مواد حساسیت زا بیشتر گسترش می یابند.

خشکی پوست بر اثر تولید چربی فراوان:

این نوع خشکی پوست زمانی اتفاق می افتد که پوست شما مقدار زیادی چربی تولید کند. نتیجه آن ایجاد قرمزی و خارش در پوست می شود و اکثرا در پوست سر این اتفاق می افتد. این نوع خشکی پوست بیشتر در نوزادان رایج است.

اگزما

اگزما یک بیماری خشکی مزمن پوست است که ترک خوردگی های زیادی را روی سطح پوست ایجاد می کند و در کودکان کم سن و سال رایج تر است.

بیماری هایی از قبیل پسوریازیس . دیابت نوع دوم موجب خشکی پوست نیز می گردند.

عوامل ایجاد کننده خشکی پوست:

امکان خشکی پوست در هر فردی وجود دارد. اما عواملی وجود دارند که زمینه را برای برخی از افراد مساعد تر می کنند از جمله:

سن:

افراد کهنسال پتانسیل بیشتری در خشک شدن پوست دارند. هر چه که سن بالا تر می رود چربی کمتری تولید می کند در نتیجه ریسک خشک شدن پوست افزایش می یابد.

سابقه پزشکی:

اگر سابقه بیمای های خشکی پوست یا اگزما را داشته باشید یا هر گونه حساسیت پوستی را تجربه کرده باشید بیشتر در معرض این عارضه قرار خواهید گرفت.

فصل:

خشکی پوست بیشتر در فصول پاییز و زمستان اتفاق می افتد. زیرا در این فصل ها رطوبت هوا نیز کاهش می یابد. در تابستان، رطوبت هوا به بالاترین حد خود می رسد در نتیجه پوست کمتر خشک خواهد شد.

عادت به حمام رفتن:

به طور مداوم به حمام رفتن و شستن بدن با آب گرم موجب خشک شدن پوست می شود.

درمان خشکی پوست:

پزشک با توجه به علت ایجاد کننده خشکی پوست توصیه هایی به شما خواهد کرد.

در اکثر موارد، استفاده از مرطوب کننده قوی را پیشنهاد می کنند. بر اساس عادت هایی که زندگی روزمره خود دارید به شما دارو، کرم یا لوسین معرفی می کنند.

تغییر عادت های متداول:

با ایجاد تغییرات کوچکی در سبک زندگی می توانید از خشک شدن پوست تان جلوگیری کنید.

  • هنگام دوش گرفتن از آب داغ استفاده نکیند.
  • هر دو روز یک بار استحمام کنید.
  • زمان حمام خود را به کمتر از 10 دقیقه کاهش دهید.
  • از صابون های مرطوب کننده هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن استفاده کنید.
  • پوست خود را زیاد در حمام مالش ندهید و از حوله نرم استفاده کنید.
  • از خاراندن و لایه برداری از پوست خود داری کنید.
  • از دستگاه رطوبت ساز در خانه استفاده کنید.
  • مقدار بسیار زیادی آب بنوشید.

بسیار مهم است که از مرطوب کننده ای استفاده کنید که متناسب با نوع پوستتان باشد. از دارای پوستی به شدت خشک هستید، از محصولاتی که پایه ی روغنی دارند استفاده کنید.

اما اگر پوستتان کمتر خشک است از لوسیون هایی که ملایم تر و پایه ی آبی دارند در طول تابستان استفاده کنید. لوسیون هایی که حاوی چربی گیاهی و آنتی اکسیدان می باشند در به دام انداختن آب درون پوست بسیار موثر هستند در نتیجه پوست کمتر خشک خواهد شد.

سخن آخر

اگر تجربه خشکی پوست دارید با ایجاد تغییراتی کوچک در سبک زندگی می توانید آن را به راحتی درمان کنید و اگر خشکی پوست شما بیش از اندازه است حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر خشکی پوست خود را درمان نکنید، شرایط بدتر خواهد شد. درمان به موقع و سریع تر، به بهبود سریعتر شما کمک خواهد کرد. همچنین از ریسک ایجاد زخم، خارش و سوزش ودر نهایت عفونت پوست شما را می رهاند.

منبع الودکتر

درمان قطعی و سریع خشکی پوست

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را بنویسید
لغو پاسخ