عوارض مصرف مواد قندی بر بدن

مواد قندی و نوشیدنی های شیرین شده حاوی مقدار زیادی قند هستند که می توانند عوارض جانبی فراوانی بر بدن داشته باشند و سب ایجاد بیماری های مزمن شود. در ادامه به عوارض جانبی مصرف مواد قندی اشاره شده است.

بسیاری از مردم در وعده‌های غذایی و میان وعده های خود از فست فودها و محصولاتی استفاده می کنند که معمولاً به ساختار آنها قند اضافه شده است. متخصصان بر این باورند که مصرف مقدار زیاد قند، باعث ایجاد بیماری های مزمن مانند دیابت می شود. در ادامه به برخی از عوارض مضر قند برای سلامتی و دلائل پرهیز از مصرف آن اشاره شده است.

مصرف قند سبب افزایش وزن می شود

نرخ ابتلا به چاقی و اضافه وزن در سراسر جهان در حال افزایش است و قند موجود در نوشیدنی های شیرین، یکی از اصلی ترین دلایل آن است. نوشیدنی های شیرین شده مانند نوشابه ها، آب میوه ها و چای شیرین، به وسیله قند ساده‌ای به نام فروکتوز اشباع شده اند. مصرف فروکتوز اشتهای شما را نسبت به گلوکز که قند اصلی موجود در غذاهای سرخ شده است، بیشتر افزایش می دهد و سبب مقاومت بدن در برابر لبتین می شود. لبتین هورمون مهمی در بدن است که گرسنگی را تنظیم می کند.

به عبارت دیگر مصرف نوشیدنی های شیرین شده گرسنگی شما را کاهش نمی دهد و با جذب کالری های محلول باعث افزایش وزن می شود و از طرفی با افزایش میزان چربی سبب ایجاد دیابت و بیماری های قلبی عروقی می شود.