عطاری ها حق ندارند دارو با منشا گیاهی بفروشند

حمیدرضا محمدیان
به دلیل نابسامانی عرضه فرآورده‌های گیاهی در عطاری‌ها، فروش دارو با منشاء گیاهی در عطاری‌ها ممنوع است.

دبیر انجمن داروسازان تهران، گفت: به دلیل نابسامانی عرضه فرآورده‌های گیاهی در عطاری‌ها این داروها بهتر است در داروخانه‌ها ارائه شود و فروش دارو با منشاء گیاهی در عطاری‌ها ممنوع است.

شهاب الدین جنیدی جعفری، در نشست خبری کنگره ملی روز داروسازی و جشن بزرگداشت محمدبن زکریای رازی اظهار کرد: پنجم شهریور بهانه ای است تا داروسازان ضمن بررسی مسائل صنفی خود به تازه های این رشته نیز بپردازند. سال جاری با آرامش نسبی در داروسازی کشور مواجه بودیم و نظام سلامت و سازمان غذا و دارو نیز در جهت رفاه حال بیماران گام های مؤثری برداشتند.

وی افزود: سال جاری بحث تعامل وزارت بهداشت و رفاه مطرح بوده است و درصد بیشتری از هزینه درمان بیماران خاص و صعب العلاج با تدبیر دولت تدبیر و امید از سوی سازمان های بیمه گر پرداخت شده است و امروز شاهدیم که این بیماران تنها 10درصد هزینه های دارویی خود را پرداخت می کنند و گاهی نیز این هزینه ها رایگان است. در رابطه با نوآوری های داروسازی باید گفت شرکت های داروسازی توانسته اند داروها را در مراحل تحقیق، ساخت آزمایشی، ورود به بازار و رقابت با داروهای مشابه خارجی تولید کنند.

دبیر انجمن داروسازان تهران، اظهار داشت: طی 36 سال گذشته تعداد داروخانه ها از هزار داروخانه برای 35 میلیون نفر در سال 57 به بیش از 10هزار داروخانه برای 75 میلیون نفر رسیده است.

جنیدی جعفری افزود: متأسفانه دانش داروسازان در حوزه های دارویی و توانایی آنها کمتر دیده شده است که این موضوع مشکلاتی را برای نظام سلامت ایجاد می کند، همچنین به نظر می رسد داروسازان از بابت چالش های گاه و بی گاه و بحث تعرفه گذاری نگرانی هایی دارند. امسال جشن روز داروسازی به همت انجمن داروسازان ایران با رویکرد طب سنتی و هماهنگ با بیانات مقام معظم رهبری در جهت احیاء طب سنتی از 30 مرداد تا 2 شهریور در سالن همایش های هتل المپیک تهران برگزار می شود.

وی با بیان اهمیت فروش تمام داروها اعم از شیمیایی و گیاهی در داروخانه های واحد اظهار داشت: برخی داروها منشأ حیوانی، گروهی معدنی، دسته ای صناعی و گروهی نیز منشأ گیاهی دارند. ارائه داروهایی با منشأ گیاهی در داروخانه ای مجزا مشکلاتی برای داروسازان ایجاد می کند از طرفی به دلیل نابسامانی عرضه فرآورده های گیاهی در عطاری ها و عدم نظارت وزارت بهداشت به دلیل نظارتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد، این داروها بهتر است در داروخانه ها ارائه شود و فروش دارو با منشأ گیاهی در عطاری ها ممنوع است.

محمدرضا دری، مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان تهران، افزود: در این زمینه از داروسازان داروخانه دار دعوت کرده ایم و می خواهیم جایگاه خدمت رسانی به بیماران را رشد دهیم و به استانداردهای مطلوب برسیم.

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان تهران، تصریح کرد: ما نگرانیم تا اثربخشی داروسازان کشور را در داروخانه های فروش فرآورده های گیاهی اسیر کنیم زیرا با ایجاد داروخانه های گیاهی نه تنها خدمتی در این زمینه اضافه نکرده ایم بعد از مدتی به واسطه مشکلات مالی ناشی از ارائه داروهای گیاهی داروسازان دچار مشکلات اقتصادی خواهند شد.

به گزارش فارس، وی با بیان اهمیت داروهای گیاهی در درمان بیماری ها گفت: در گذشته هر قدر طبیبی درباره کاربرد داروهای گیاهی مهارت بیشتری داشته، حاذق تر بوده است.

دری درباره رایزنی شورای عالی بیمه برای پوشش بیمه ای داروهایی که برای گروه های خاص در نظر گرفته شده است، خاطر نشان کرد: در این زمینه تصمیم گیری شده است، تا سهم بیمار از پرداخت داروهایی که برای گروه های خاص مانند دیابت، صرع و MS وجود دارد بسیار ناچیز بوده و از سوی سازمان های بیمه گر پوشش داده شود، از طرفی درصد بسیاری از داروهای بیماران خاص به شکل رایگان بوده یعنی 100درصد قیمت دارو از سوی سازمان های بیمه گر پرداخت می شود. خوشبختانه در بخش داروهای ضد سرطان این رقم به 10درصد کاهش پیدا کرده است و بیمه های مکمل نیز در این زمینه کمک لازم را به بیماران دارند

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را بنویسید
لغو پاسخ