لمینیت روشی برای درمان و زیبایی دندان

دکتر ندا کبریایی، دندانپزشک زیبایی: یکی از دیگر روش‌هایی که برای درمان و زیبایی به کار می‌رود لمینیت است. لمینیت دندان هم برای زیبایی هم برای رفع مشکلات دندانی کاربرد دارد. لمینیت علاوه بر درمان به لبخند افراد هم زیبایی خاصی می‌بخشد. در ادامه با لمینیت و انواع آن بیشتر آشنا می‌شویم.

لمینیت روشی برای درمان و زیبایی دندان

دکتر ندا کبریایی، دندانپزشک زیبایی:

یکی از دیگر روش‌هایی که برای درمان و زیبایی به کار می‌رود لمینیت است. لمینیت دندان هم برای زیبایی هم برای رفع مشکلات دندانی کاربرد دارد. لمینیت علاوه بر درمان به لبخند افراد هم زیبایی خاصی می‌بخشد. در ادامه با لمینیت و انواع آن بیشتر آشنا می‌شویم.

لمینیت‌ها قسمتى از درمان‌هاى دندانپزشکى زیبایى هستند. این درمان در مواردى که شکل و فرم و رنگ دندان‌هاى موجود نیازمند تغییر است، کاربرد دارد. لمینیت یک پوسته نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که برای رنگ، اندازه، اصلاح شکل و بهبود تناسب دندان کاربرد دارد. لمینیت به دو نوع موجود است سرامیکی و کامپوزیتی. در انواع سرامیکی، دندان‌ها تراش می‌خورند و از تراش قالب‌گیری شده سپس کار به لابراتوار سپرده می‌شود. در لمینیت‌های کامپوزیتی دندان تراش نمی‌خورد و لایه نازکی از کامپوزیت‌های نانو و های پالیش (بسیار براق شونده) به‌صورت مستقیم و به‌وسیله دندانپزشک روی دندان شکل داده می‌شود.

لمینیت کامپوزیت همان ونیرهای مستقیم کامپوزیتی هستند که در صورت استفاده از تکنیک مناسب و کامل، رقیب‌های بزرگ لمینیت سرامیک‌‌های نسل جدید هستند و مزیت بزرگی نیز به همراه دارند که عدم تراش غیرلازم در دندان است. لمینیت موادی است همرنگ دندان‌ها که به‌صورت لایه‌های نازک سرامیکی روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند. رنگ لمینیت باید مطابق با دندان‌های فرد باشد.

لمینیت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر پوششی است که طی یک جلسه به‌طور مستقیم توسط خود دندانپزشک روی دندان‌ها قرار داده ‌می‌شود و در همان جلسه کامل می‌گردد. جنس این ونیرهای کامپوزیت از جنس همان مواد ترمیمی است که همرنگ دندان هستند که با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندان‌ها  روی دندان‌ها ساخته می‌شود.

به کمک این درمان می‌توان بدفرمی‌ها، بعضی انواع بدرنگی‌ها، فواصل باز بین‌دندانی، ترک‌های دندانی، شکستگی‌های دندانی، لب‌پریدگی‌های دندان‌ها، به‌هم ریختگی‌های دندانی خفیف تا متوسط و را برطرف کرد.

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر پوششی است از جنس نوعی سرامیک که برخلاف کامپوزیت برای ساخت و تحویل نهایی لمینیت سرامیکی زمان دو تا سه هفته‌ای نیاز است. از لمینیت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی‌ها، به‌هم ریختگی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان، شکستگی‌های دندانی، بستن فاصله‌های بین‌دندانی، بزرگ کردن دندان‌های ریز، دندان‌های بدشکل و استفاده می‌شود.

به‌طور کلی لمینیت‌‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمینیت‌های کامپوزیتی دارند‌. ثبات رنگ در لمینیت‌های سرامیکی بیشتر است و تنها برتری لمینیت‌های کامپوزیتی نسبت به لمینیت‌های سرامیکی قیمت ارزان‌تر و در عین حال رسیدن به حالت مطلوب دندان‌هاست که البته نیاز به چکاپ‌های دوره‌ای دارند.

لمینیت در درمان مشکلات دندانی بسیار مفید و موثر است. با لمینیت می‌توان به نتایج مفیدی دست یافت البته با رعایت نکاتی که لازم است انجام شود.

دکتر ندا کبریایی، جراح دندانپزشک:

سال 1383 از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شدند. 14 سال سابق کار دارند
دوره دندانپزشکی زیبایی را در دانشگاه علوم  پزشکی و همچنین دوره ایمپلنت های دندانی را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گذرانده اند.

شماره تماس:

02122135914
09120743365

آدرس: تهران- سعادت آباد-خ بخشایش- روبروی بیمارستان عرفان 

اینستاگرام

تلگرام
ساختمان پزشکان
}