آیا می‌توان در مراحل اولیه، پوکی استخوان را تشخیص داد؟

admin
پوکی استخوان به ندرت در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود. معمولاً افراد تا زمانی که دچار شکستگی لگن، ستون فقرات و مچ دست یا پا نشوند، متوجه ابتلا به پوکی استخوان نیستند. با این وجود، برخی از علائمی که می‌توانند نشان دهنده تحلیل رفتن استخوان باشند عبارتند از:

پوکی استخوان به ندرت در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود. معمولاً افراد تا زمانی که دچار شکستگی لگن، ستون فقرات و مچ دست یا پا نشوند، متوجه ابتلا به پوکی استخوان نیستند. با این وجود، برخی از علائمی که می‌توانند نشان دهنده تحلیل رفتن استخوان باشند عبارتند از:

 • عقب رفتن لثه: عقب رفتگی لثه ممکن است در اثر تحلیل استخوان فک رخ دهد.
 • کاهش قدرت پنجه: محققین نشان داده‌اند قدرت پنجه دست، مهم‌ترین فاکتور فیزیکی برای تشخیص پوکی استخوان است. قدرت پنجه بالا می‌تواند خطر افتادن فرد بر روی زمین را نیز کاهش دهد.
 • ضعیف شدن و شکنندگی ناخن‌ها: ناخن‌های قوی بیانگر وجود استخوان‌هایی قوی است. البته اگر عوامل خارجی مانند باغبانی، شنا کردن و سایر ورزش‌ها باعث شکستن ناخن شود، دلیلی بر ضعیف بودن استخوان‌ها نیست.

معمولاً پوکی استخوان به جز کاهش تراکم استخوان، علائم اولیه دیگری ندارد. بنابراین بهترین راه برای شناسایی آن، مراجعه به پزشک است. مراجعه منظم به پزشک برای افرادی که سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارند، ضروری است.

پوکی استخوان در مراحل نهایی، چه علائم و نشانه‌هایی دارد؟

وقتی پوکی استخوان شدید باشد، علائم زیر مشاهده می‌شود:

 • کوتاهی قد: شکستگی‌های فشرده در ستون فقرات منجر به کوتاه شدن قد می‌شود. کوتاه شدن قد از بارزترین علائم پوکی استخوان است.
 • شکستگی در اثر افتادن: شکستگی یکی از علائم متداول پوکی استخوان است. ممکن است فرد در اثر افتادن، قدم برداشتن از روی لبه پیاده‌رو یا حتی عطسه و سرفه محکم دچار شکستگی استخوان شود.
 • درد در کمر و گردن: پوکی استخوان باعث شکستگی فشرده در ستون فقرات می‌شود. این شکستگی‌ها با درد بسیار شدید همراهند. زیرا مهره‌های کمر در اطراف عصب‌هایی که از ستون فقرات خارج می‌شوند، فروریخته و مسیر آن‌ها را تنگ می‌کنند.
 • خمیدگی و شکستگی‌های فشرده: فشرده شدن مهره‌های کمر می‌تواند باعث خمیدگی در بالای کمر شود. خمیدگی کمر که کیفوز نامیده می‌شود، با درد کمر و گردن همراه است. کیفوز با اعمال فشار مازاد بر مسیر هوایی و جلوگیری از انبساط صحیح ریه‌ها، روی نفس کشیدن فرد نیز اثر می‌گذارد.

چه راه‌هایی برای پیشگیری از پوکی استخوان وجود دارد؟

رعایت برخی نکات ساده، به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • ورزش منظم
 • مصرف غذاهای سالم و سرشار از کلسیم و ویتامین D
 • مصرف مکمل روزانه حاوی ۱۰ میکروگرم ویتامین D
 • ترک عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل

آیا مکمل اختصاصی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد؟

شرکت پوراطب وارد کننده مکمل‌های سلامت از کشور سوئیس است. شربت اوستی کپ ویواتیون یکی از این مکمل‌هاست که به طور اختصاصی برای رفع نیاز افرادی که در معرض پوکی استخوان قرار دارند، فرموله شده است.

مکمل اوستی کپ ویواتیون شامل کلسیم، منیزیم، ویتامین D، ویتامین K، زینک و منگنز برای حفظ سلامتی استخوان‌ها و دندان‌هاست. وجود ویتامین ث‌ در این محصول، به تولید طبیعی کلاژن در بدن کمک می‌کند. کلاژن در حفظ عملکرد طبیعی استخوان‌ها و دندان‌ها مؤثر است. همانطور که می‌دانید کلسیم نیز یکی از اجزای اصلی استخوان‌ها و دندان‌هاست. فرمولاسیون این محصول حاوی ویتامین D است که به جذب بهتر کلسیم و فسفر در بدن کمک می‌کند. منیزیم که برای حفظ ساختار استخوان‌ها ضروری است و ویتامین K که مانع از تحلیل رفتن استخوان و پوکی آن‌ها می‌شود نیز در این مکمل وجود دارند.

علاوه بر این، شربت اوستی کپ حاوی ایپریفلاون است که به نوسازی استخوان‌ها کمک می‌کند. ایپریفلاون می‌تواند باعث تقویت تولید کلاژن نوع یک و ساختار معدنی استخوان شود.

برای آشنایی با مکمل‌های ویتافارمد کلیک کنید.

کمپانی  ویتافارمد سوئیس مستقر در لوگانو، تأمین کننده مکمل‌های غذایی و ورزشی با کیفیت بالا برای تأمین هدفمند نیاز مشتریان است. مکمل‌های غذایی ویتافارمد با نام تجاری ویتافیز، ویتافیز پلاس، ویتالی تون، ویواتیون، ویواکیدز تولید و عرضه می‌شوند.

این برند به تازگی رویدادی در باغ کتاب تهران برای آشنایی خانواده‌ها با اهمیت ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز برگزار کرده است.

ویدیو رویداد ویتافارمد در باغ کتاب تهران 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را بنویسید
لغو پاسخ