آنچه باید در مورد گروه خونی بدانیم

atoosamirzavandi
گروه خونی شما بر اساس نوع آنتی ژنی که در سطح گلبول های قرمز خون تان وجود دارد تعیین می شود. آنتی ژن موادی است که به بدن کمک می کند که سلول های خودی را از سلول های بیگانه که خطرناک هستند، تشخیص دهد.

آزمایش گروه خونی، آزمایشی می باشد که نوع گروه خون افراد را تعیین می کند. این آزمایش ضروری است اگر که قصد انتقال خون یا خون دادن به فرد خاصی دارید. تمام گروه های های خونی با یکدیگر سازگاری ندارند بنابراین تعیین نوع گروه خونی بسیار مهم است. دریافت خونی که با گروه خونی شما سازگاری نداشته باشد موجب عکس العمل بسیار خطرناک سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

انواع گروه خونی:

گروه خونی شما بر اساس نوع آنتی ژنی که در سطح گلبول های قرمز خون تان وجود دارد تعیین می شود. آنتی ژن موادی است که به بدن کمک می کند که سلول های خودی را از سلول های بیگانه که خطرناک هستند، تشخیص دهد. اگر بدن تشخیص دهد که سلولی خارجی است شروع به تخریب آن خواهد کرد.

دسته بندی گروه های خونی عبارتند از:

 • نوع A که دارای آنتی زن A می باشد.
 • نوع B که دارای آنتی ژن B می باشد.
 • نوع AB که هر دو آنتی ژن A و  B را در خود دارد.
 • نوع O که هیچ کدام از آنتی ژن های A و B در آن وجود ندارد.

اگر خونی که آنتی ژن آن با آنتی ژن خون شما متفاوت است وارد بدن تان شود بدن شروع به تولید آنتی بادی برای مقابله با آن خواهد کرد.

با این وجود، برخی از افراد می توانند از گروه خونی که همانند گروه خونی خودشان نیست استفاده کنند و مشکلی برای آن ها رخ ندهد. اگر خونی که دریافت می شود دارای آنتی ژنی نباشد که بدن آن را به عنوان سلول خارجی تشخیص دهد، می توان از آن استفاده کرد و سیستم ایمنی بدن به آن حمله نخواهد کرد.

به عبارت دیگر دهنده های خون به صورت زیر خواهند بود:

O: گروه خونی O می تواند به تمام گروه های خونی، خون بدهد زیرا در آن هیچ آنتی ژنی وجود ندارد. در حالی که تنها می تواند از گروه خونی O خون دریافت کند. زیرا آنتی ژن موجود در دیگ گروه های خونی به عنوان سلول خارجی شناخته می شوند.

A: گروه خونی A می تواند به دیگر گروه خونی A و AB خون بدهد. همچنین گروه خونی A می تواند از دیگر گروه های خونی A و O خون دریافت کند.

B:  گروه خونیB   می تواند به دیگر گروه خونی B و AB خون بدهد. همچنین گروه خونی B می تواند از دیگر گروه های خونی B و O خون دریافت کند.

AB: گروه خونی AB تنها می تواند به گروه خونی AB خون بدهد اما می تواند از تمام گروه های خونی، خون دریافت کند.

گروه خونی که بر اساس فاکتورهای دیگر دسته بندی شده اند:

RH+: افرادی که دارای RH مثبت هستند در سطح سلول های قرمز خود حاوی آنتی ژن می باشند. افراد دارای RH مثبت می توانند از RH مثبت یا RH منفی خون دریافت کنند.

RH-: افرادی که دارای RH منفی هستند آنتی ژن در سطح گلبول قرمز خون ندارند و تنها قادر به دریافت خون از RH منفی می باشند.

بر این اساس 8 نوع گروه خونی وجود دارد:

 • O+
 • O-
 • A+
 • A-
 • B+
 • B-
 • AB+
 • AB-

گروه خونی O- بزرگترین دهنده خون در جهان می باشد اما تحقیقات اخیر نشان داده اند که ممکن است گاهی آنتی بادی های در آن ها وجود داشته باشد که در طول انتقال خود واکنش شدیدی از خون نشان دهند.

چگونه گروه خونی را مشخص می شود:

مشخص کردن گروه خونی زمانی انجام می شود که انتقال خون می خواهد انجام شود و یا فردی تمایل به خون دادن دارد. تعیین گروه خونی کاری بسیار ساده و آسان می باشد و می تواند هنگام جراحی ها و جراحت ها کمک کننده باشد. اگر شما خونی ناسازگار با خون خود دریافت کنید، می تواند موجب انعقاد خون شود که این امر مرگبار است.

تعیین گروه خونی بخصوص برای زنان باردار بسیار مهم است. اگر مادر دارای RH- و پدر دارای RH+ باشد، جنین دارای RH+ خواهد شد. در این حالت مادر نیاز دارد که داروی RHoGAM دریافت کند. این دارو به بدن شما کمک خواهد که در برابر RH+ جنین آنتی بادی تولید نکند و زمانی که خون شما با یکدیگر مخلوط شد به آن حمله نکند. ترکیب خون ها در دوران بارداری ممکن است که رخ دهد.

خطرات گروه های خونی:

لازم است که نوع گروه خونی خود را بدانید. دانستن گروه خونی خطرات را به حداقل خواهد رساند:

 • خونریزی زیر پوستی ( هماتوما )
 • کمر درد یا احساس سرگیجه
 • ایجاد عفونت
 • خونریزی بیش از اندازه

چگونه گروه خونی را مشخص کنیم؟

به آزمایش خاصی برای تعیین نوع گروه خونی نیاز نیست. اگر بعد از تست احساس گیجی کردید بهتر است از دیگران بخواهید که شما را به منزل برسانند.

منبع الو دکتر

آیا نوع گروه خونی بر ازدواج تاثیر دارد؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی الو دکتر

نظر خود را وارد نمایید
لغو پاسخ