آیا کافئین برای سلامتی مضر است؟

parya
کافئین یک محرک قوی است که در انواع قهوه ها و چای های یافت می شود. کافئین مزایای سلامتی فراوانی دارد، اما می تواند تاثیرات خطرناکی نیز بر سلامتی ایجاد کند. در ادامه به مضرات سلامتی کافئین اشاره شده است.

کافئین یک از عناصر اصلی موجود در بسیاری از نوشیدنی ها از جمله قهوه، چای، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا است و می تواند علاوه بر تاثیرات مثبتی که دارد، عوارض خطرناکی را بر سیستم بدن شما ایجاد کند. در این مطلب با بعضی از عوارض جانبی و تاثیرات منفی کافئین بیشتر آشنا خواهیم شد. 

کافئین سبب از کار افتادگی عضلات

رابدومیولیز یک بیماری بسیار جدی است که در آن تارهای عضلانی آسیب دیده وارد جریان خون می شوند و منجر به نارسایی کلیه و سایر مشکلات می شود. دلایل رایج بیماری رابدومیولیز شامل تروما، عفونت، سوء مصرف مواد، فشار عضلانی و نیش مارها یا حشرات سمی است. علاوه بر این، گزارش های متعددی از رابدومیولیز مربوط به مصرف بیش از حد کافئین وجود دارد، هرچند این اتفاق بسیار نادری است. به عنوان مثال موردی گزارش شده  که زنی پس از نوشیدن 1 لیتر قهوه که حاوی 565 میلی گرم کافئین است، به تهوع، استفراق و ادرار تیره دچار شده است. خوشبختانه او پس از درمان با دارو و مایعات، بهبود پیدا کرد. توجه به این نکته بسیار مهم است که شما دوزهای بالای کافئین را برای مدت طولانی مصرف نکنید، به ویژه اگر به نوشیدن آن عادت ندارید و یا نسبت به اثرات آن بسیار حساس هستید.

به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری رابدومیولیز، بهتر است میزان مصرف کافئین شما به حدود 250 میلی گرم در روز محدود شود، مگر اینکه به مصرف بیشتر کافئین نیاز داشته باشید.